how much of the pure copper and how much 12% alloy were used to produce 132 kg of the 20% alloy?

in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

So you use "x" as the amount of 100% alloy you're going to put in, and then "132-x" as the amount of 12% alloy you're going to put in (because total there's 132 g).

Convert the % into decimals... you get:

1x + 0.12(132-x) = 0.2(132). The right side b/c there are 132 g of 0.2% copper & the left side should make 132 g of 0.2% copper, so the equations are equal.

x + 15.84 - 0.12x = 26.4

0.88x + 15.84 = 26.4

0.88x = 10.56

x = 12 g

You would need 12 g of 100% alloy, and 110 g of 12% alloy to make 132 g of 20% alloy.
by

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,412 users