disc has a diameter of 30cm and rotates at 331/3 revolutions per minute. how far does a point on the edge of the disc travel in a minute
in Geometry Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Serkel: wide=30 cm

speed=33.333 revs/minut

rim-leng (distans around)=pi*wide=3.14159265*30cm

distans=94.2477795 cm

speed=(33.333/minut)*(94.2477795 cm)

=3141.592619cm / minut
by

Related questions

1 answer
asked Feb 2, 2015 in Word Problem Answers by Rod Top Rated User (1.1m points) | 1.2k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
439,922 users