I'm supposed to find the first and third quartiles of a Normal distribution with the mean 0.785 millimeters (mm) and standard deviation 0.071 mm.
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

2 Answers

by Level 10 User (57.4k points)

When you look in the body of a normal distribution table you can find the Z scores corresponding to 0.25 and 0.75. The Z score tells you how many standard deviations from the mean correspond to the Z scores. From this you can work out Q1 and Q3.

For Q1 Z=-0.675 and for Q3 Z=0.675. Z is calculated from the mean and standard deviation: Z=(X-m)/SD=(X-0.785)/0.071=0.675. |X-0.785|=0.675*0.071=0.048mm, making X=0.833mm for Q3 and 0.785-0.048=0.737mm for Q1.

Q1=0.737mm and Q3=0.833mm.

In a normal distribution half the data are below the mean and median (Q2) and half are above. The values we calculated for Q1 and Q3 divide the range into quartiles. A quarter of the data are below Q1 and above Q3. The interquartile range Q1 to Q3 contains half the data.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,050 users