what is the density of a solid ball with mass of 100 grams and a radius of 2cm
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

spheer, radius=2cm

volume=(4/3)*pi*rad^3

=(4/3)*3.14159*8

=33.510321638 kubik cm

100/33.510321638==2.9841577 gram/cc
by

Related questions

1 answer
1 answer
asked Jul 22, 2014 in Geometry Answers by anonymous | 2.9k views
0 answers
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,368 users