On a certain clock, the minute hand is 4 in. long and the hour hand is 3 in. long. How fast is the distance between the tips of the hands changing at 4 P.M.
in Calculus Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The minute hand moves 12 times as fast as the hour hand, because the hour hand moves 1/12 of the area of the clock face while the minute hand moves the whole area of the clock face. At 4 o'clock, the hands are 120 degrees apart (one third of 360 degrees). The tips of the hands at this time are distance x apart where x is given by the cosine rule: x=sqrt(3^2+4^2-2*3*4cos120)=sqrt(25+12)=sqrt(37), because cos120=-1/2.

At time t minutes after 4, the angle between the tips of the hands decreases initially. For example, if t=15 minutes, the hour hand will move 1/4 the distance between 4 and 5, i.e., 30/4=7.5 degrees, while the minute will have moved 90 degrees. The angle between the hands becomes 120-90+7.5=37.5 degrees. For t minutes, then, the angle ("theta") changes to 120-360t/60+30t/60 degrees=120-6t+t/2=120-11t/2. (Theta can be found for any time t minutes after 4 o'clock from this formula. Also, t can be found when theta is zero, the hands being aligned: t=240/11.) So, x=sqrt(25-24cos(120-11t/2))=sqrt(25-24(cos120cos(11t/2)+sin120sin(11t/2)). If t is very small cos(11t/2) is close to 1 and sin(11t/2) is close to 11t/2.

sqrt(120)=sqrt(3)/2; x=sqrt(25-24(-1/2+11tsqrt(3)/4))=sqrt(37-264tsqrt(3)/4)=sqrt(37-66tsqrt(3)).

The change in x is sqrt(37-66tsqrt(3))-sqrt(37)=sqrt(37)(sqrt(1-66tsqrt(3)/37)-1).

We can use the Binomial Theorem to evaluate sqrt(1-66tsqrt(3)/37)=(1-66tsqrt(3)/37)^(1/2). When t is very small we can ignore t^2 terms and higher powers of t, so we get 1-33tsqrt(3)/37 as an approximation. The change in x becomes sqrt(37)(1-33tsqrt(3)/37-1)=-33tsqrt(3/37). The instantaneous rate of change of x at 4 o'clock is found by dividing this expression by t=-33sqrt(3/37)=-9.3967"/minute=-0.1566"/sec. The minus sign indicates that the hands are closing at the rate of 0.1566 inches per second.

The solution can also be found applying formal calculus, where dx (the change in x) is related to the angle change (dø) and the angular rate of change dø/dt can be related to the rate of change of x, dx/dt. This involves differentiating the cosine expression. Because a time of 4 o'clock has been specified, the solution has been calculated from first principles, thus avoiding calculus.

 

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Feb 7, 2017 in Algebra 1 Answers by Aubreysowell | 505 views
1 answer
1 answer
asked Nov 16, 2020 in Other Math Topics by Arceliaheart | 361 views
1 answer
1 answer
1 answer
asked Jun 18, 2017 in Other Math Topics by Smart Kid | 575 views
2 answers
1 answer
asked Dec 15, 2015 in Algebra 2 Answers by anonymous | 535 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,468 users