How long does it take the object to reach a height of 8 feet?

How long does it take the object to hit the ground?
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

When t=0, h= 24' which is the starting point, 24' above ground.

  1. When h=8' above the ground h=8=-16t^2+24t+24. Therefore, dividing by 8 and rearranging we have 2t^2-3t-2=0=(2t+1)(t-2), so t=2 is the only positive root, making it 2 seconds to reach a height of 8' above ground.
  2. To fall to the ground h=0=-16t^2+24t+24 to 2t^2-3t-3=0=t^2-3t/2-3/2. Completing the square we have t^2-3t/2+9/4=3/2+9/4 and (t-3/2)=±√(3/2+9/4)=±√15/2. Therefore, time to reach the ground=3/2+√15/2 (the only positive root)=3.44 seconds approximately.
by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,425 users