The function f(x) =240x/100-x models the cost , f(x), in millions of dollars, to remove x% of a rivers pollutants, and if the government commits $760 million for this project, what percentage of the pollutants can be removed?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

When f(x)=$760M, 760=240x/(100-x)

760/240=19/6=x/(100-x)

19(100-x)=6x

1900-19x=6x; 25x=1900

x=1900/25=76.

76% of pollutants can be removed.
by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Apr 13, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 624 views
1 answer
1 answer
1 answer
asked Nov 18, 2019 in Geometry Answers by Alexis | 325 views
0 answers
asked Mar 21, 2012 in Statistics Answers by robinj Level 1 User (120 points) | 639 views
1 answer
1 answer
asked Nov 9, 2020 in Word Problem Answers by Colonels2021 Level 1 User (220 points) | 2.1k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
443,508 users