360 pairs of shoes, each pair sells for $58. found 1/9 of the pairs  to be defective and return them assuming each pair cost $26 what is the profit make assuming that all nondefective shoes were sold?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Number of defective shoes is 360/9=40. So 320 are not defective and will sell for 320×58=$18560.

Cost of producing all the shoes is 360×26=$9360.

The defective shoes had to be made but weren’t sold.

Therefore the profit is 18560-9360=$9200.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,627 answers
2,417 comments
439,638 users