Finding the probabilities using standard normal distribution 1) P(0 < z < 1.96)  2) P(0 < z < 0.67)
 please show work / formulas
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

When z=0 this corresponds to 0.5 or 50%, the central division of the symmetrical normal distribution. There is an equal probability of being on the left or right side of this division (the mean), half on the left and half on the right.

  1. z=1.96 corresponds to 0.9750 or 97.5%. The probability is therefore 97.5-50=47.5%.
  2. z=0.67 corresponds to 0.7486 or 74.86%. So the probability is 74.86-50=24.86%.

 

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Mar 24, 2021 by anonymous | 506 views
1 answer
1 answer
asked Dec 1, 2020 in Statistics Answers by anonymous | 3.2k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,632 answers
2,417 comments
441,862 users