The following values are based on the random sample $15, $13.41, $17, $24, $15, $23, $12, $18, $16, $34, $14, $23, $18, $16, $10 1)1)Determine Ho and Ha 2_ determine randon variable 3)determine distributon for test 4) draw the graph 5) compare the preconceived alpha with the p-value make a decision, reject or not 6) write a claer conclusion using sentence
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The sample statistics give a mean of $17.894 and a standard deviation of $6.011. So (2) x bar=$17.894 and s=$6.011. Sample size n=15. (3) Normal distribution is assumed since median ($16) is fairly close the mean ($17.894). The outlier $34 has skewed the distribution a little so that the mean>median.

(1) H0: µ=$18

Ha: µ≠$18

Significance level ɑ=0.01 (2-tail), so ɑ/2=0.005.

(4) The box plot shows that the distribution is positively skewed because of the outlier $34. This outlier has shifted the mean to the right of the median.

Test statistic T=(17.894-18)/(6.011/√15)=-0.0683. (5) This corresponds to a probability p-value of 0.473, only a little below the mean and much greater than the significance level of 0.005.

(6) We have insufficient evidence to refute the claim that the average public offering is $18 per unit.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

0 answers
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
439,729 users