The right section of a prism is in the form of a regular hexagon whose apothem measures 6 cm. if the lateral area is 400 cm^2, what is the length of the lateral edge of the prism?  

 

e= ______cm

in Geometry Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The apothem length a is related to the side length s which is the same as the radius of the hexagon. (½s)²+a²=s² so a=s√3/2=6, s=12/√3cm=6.9282cm approx. The lateral surface area is the area of 6 rectangles measuring sL sq cm each where L is the length of the prism. So 6sL = 400 and L = 400/6s = 200/(3s) = (200/3)(√3/12) = (50/3)/√3 = 9.6225cm approx.

 

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Dec 4, 2014 in Geometry Answers by lvicente Level 1 User (180 points) | 872 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,896 users