A recent survey was conducted with a simple random sample of 35 shoppers at the food court tin a local mall. The mall claims that the mean price for lunch is less than $4.65. The mean of the sample is $4.49, and the standard deviation of the population of lunch shoppers is $0.36. A P-value of 0.0043 is found using a 0.01 significance level tot test the claim that the mean price for lunch is less than $4.65. State the conclusion about the null hypothesis. Could anyone show me how to do this?

in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

SAMPLE STATISTICS: mean price of lunch (x bar)=$4.49, size (n)=35 shoppers.

POPULATION STATISTIC: standard deviation (σ)=$0.36.

CLAIM: Mean price of lunch is less than $4.65.

COUNTERCLAIM: Mean price of lunch is greater than or equal to $4.65.

Null hypothesis, H₀: µ=$4.65 (from the counterclaim, because greater than or equal specifically includes the equality)

Alternative hypothesis, H₁: µ<$4.65 (the claim)

SIGNIFICANCE LEVEL: ɑ=0.01 (99% confidence level), left tail

TEST STATISTIC: Z=(x bar-µ)/(σ/√n)=(4.49-4.65)/(0.36/√35)=-2.63, which does indeed correspond to a P-value of 0.0043.

ɑ=0.01 (99% confidence level) and sample P-value 0.0043<0.01, which means that H₀ is rejected, and H₁ is accepted to be true. The conclusion is the claim that the mean price of lunch is less than $4.65.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,493 users