An investrnent of $300,000 which earns interest at the

rate of 15 percent per year is rnade. If the interest is

compounded continuously, (a) What will the investrnent

grow to if it is invested for 35 years? (b) 47 years?

(c) How long is required for the investrnent to increase by 175 percent?
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Continuous compound interest is given by Aeʳᵗ where A is the amount, r the annual rate and t the time in years. So A=300000 and r=0.15.

(a) t=35: 300000e⁵˙²⁵=$57,169,880.54

(b) t=47: 300000e⁷˙⁰⁵=$345,857,622.80

(c) An increase of 1.75 is a growth of 2.75, which is 825000/300000.

e⁰˙¹⁵ᵗ=2.75, t=ln(2.75)/0.15=6.744 years approx.

 

 

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,352 users