I'm trying to answer this question for my son whose favourite team has 8 left footed players and he wanted to know how unusual this is. While there may be lots of ways of approaching the answer for this - including looking at numbers of left footed players in the soccer leagues compared to right footed - I thought i would use a random approach based purely on the whole population which shows 12.1% are left footed.

I think this a binomial probability question but its a long time since I did statistics and cant remember the approach and formulas.
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Best answer

Probability p=0.12. Let q=1-p=0.88.

(p+q)¹¹=p¹¹+11p¹⁰q+(11)(10)p⁹q²/2+(11)(10)(9)p⁸q³/6+...

The probability of exactly 8 out of 11 players is therefore:

(11)(10)(9)p⁸q³/6=165(0.12⁸)(0.88³)=0.000004835 (0.00048% approx).

This is 1/206832 approx.

If p=0.121, then q=0.879 and the probability is 0.000005149 (0.00051% approx). This is 1/194208 approx.

So it is highly improbable! It suggests that there is a factor other than randomness operating here. Maybe left-footers make better players!

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,533 users