Let r be the radius of the fountain then r+18 metres is the distance between Charles (C) and the centre of the fountain, O. The lines of sight make tangents on either side of the fountain at points A and B. So triangles OAC and OBC are congruent right triangles, with right angles at A and B. Let r=radius of the fountain=OA=OB. ∠ACB=45° (given) so ∠ACO=∠BCO=½∠ABC=22.5°. sinACO=sinBCO=r/(r+18). Therefore, r=(r+18)sinACO.
r=(r+18)sinACO=rsinACO+18sinACO, r=18sinACO/(1-sinACO)=11.1585m approx. ∠AOB=2∠AOC=2(90-∠ACO)=135° or ¾π radians. Arc AB=¾πr=26.29m approx.
In the picture the blue circle is the fountain with centre O. Charles is at point C and the picture is to scale. AC and BC are lines of sight.
