The probability that any given tennis set will go to a tiebreaker is 13%. If I randomly select 260 tennis sets, with the random variable X being the number of tiebreakers, what is the mean of X? What is the standard deviation of X?
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

There are only two outcomes: the set result is a tie-break or it isn't. If p=probability of a tie-break=0.13, then q=1-p=0.87, the probability of no tie-break.

The mean is np where n=260 is the number of sets, so the mean is 0.13×260=33.8.

The variance is npq=260×0.13×0.87=29.406, and the standard deviation is the square root of this=5.42 approx.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,291 users