If it rains in Seattle 75% of all days and I check the weather there for a sample of n=30 days what is the probability that it will rain for more than 20 of those days?
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

p=0.75 is the probability that it will rain on any particular day; 1-0.75=0.25 is the probability that it won't rain. There are nCr, where n=30 and r=20, ways of picking 20 out of 30 days=30,045,015 ways, combining the probabilities of 20 days of rain with 10 days of no rain, i.e., (p^20)*(1-p)^10=0.75^20*0.25^10=3.0243*10^-9. Multiply these two factors together and we get 0.0909 or 9.09% probability that it will rain 20 days out of 30. (Binomial distribution assumed.)

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,140 users