i need the answer
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

5 Answers

Our Sample space consists of 20(=12+8) elements.

Therefore, the Probability that a girl is selected is 12/20=60% or 0.6.
by Level 1 User (580 points)
12/20 = 3/5

60%

.6
by
if there r 12 girls ind 8 boys then all together there r 20 people...

take 12 away frome 20 and you have your answer...

 

 

:)                 you're welcome...                  ( if only my homework was that easy)
by
12/20=3/5
by
3/5

=0.6

=60%
by Level 9 User (42.6k points)

Related questions

2 answers
1 answer
asked Feb 1, 2019 in Word Problem Answers by APRIL OOOOOOF | 730 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,154 users