Fresh foods must have a larger markup, since they are perishable. A store purchased apples for 49¢ per pound. If the markup is 100%, how much will the apples be sold for?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

49sents*2=98 sents
by

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,548 questions
99,681 answers
2,417 comments
465,099 users