it is urgent
in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

If X is the number of marks required to be included in the 80%, and the mean is 55 with SD=10, we have the z score=(X-55)/10. Any score below X puts the student in the excluded 20%. The value of z corresponding to 0.2 is approximately -0.84, so X-55=-8.4, making X=46.6 or 47 to the nearest whole mark.

Put X=46.6; z score=(46.6-55)/10=-0.84. P(-0.84)=1-P(0.84)=1-0.2=0.8=80% according to normal distribution tables.

P(-0.84) is the probability of the marks being below the "pass" mark of 47 so that 80% of students will have sufficient marks for promotion. I looked up the z score for 80% or 0.8 and discovered that it corresponded roughly to z=0.84, so the z score below which the marks would not qualify for promotion is z=-0.84, the lower 20%. That's where I got -0.84 from.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

0 answers
2 answers
asked Nov 27, 2012 in Trigonometry Answers by anonymous | 3.3k views
1 answer
asked May 8, 2012 in Word Problem Answers by anonymous | 871 views
1 answer
asked Aug 13, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 727 views
2 answers
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,621 answers
2,417 comments
437,898 users