Perimeters
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

In 20 mins the car travels 66/3 km=22km=22000m=2200000cm. If 40cm is the radius of each wheel then the circumference of one wheel is 80(pi). The number of revolutions is 2200000/80(pi)=8753.52, or approx 8,754 for each wheel. If the wheel diameter is 40cm, then the number of revolutions is 17,507.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,627 answers
2,417 comments
439,673 users