what is the solution it is from oxford math.... 6th edition 1 please help me

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Best answer

$2.40/kg -----> 1/(1+3) * 40 = 1/4 * 40 = 10 kg 

$3.20/kg -----> 3/(1+3) * 40 = 3/4 * 40 = 30 kg 

------------------------------ 

$2.40/kg * 10kg + $3.20/kg * 30 kg = $24.00 + $96.00 = $120.00 

$120.00 / 40 kg = $3.00/kg 

 

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20111211002452AA7m4Tv

Mαthmφm

by Level 10 User (57.4k points)
selected by

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,542 questions
99,806 answers
2,417 comments
523,453 users