(a) how many cm³ of water flow through the pipe in one second. (b) Express the flow of water as a rate in liters / second
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Water flows through a 7cm pipe at the rate of 4m/s.how many cm³ of water flow through the pipe in one second

Diameter of pipe is D = 7 cm.

Cross sectional area of pipe is A= pi.(D^2)/4 cm^2

A = pi*49/4 = 38.48 cm^2

Water flows at v = 4 m/s

Water flow rate is Q = Av = 38.48 * 4 = 153.94 cm*3/s

Q = 154 cm^3/s = 154 * 10^(-3) litres/s = 0.154 litre/min

Q = 0.154 l/s

by Level 11 User (81.5k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
439,879 users