The tank is being filled with water from a pipe.
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

A cylindrical tank has a diameter of 3.5m and height of 2.6m. If the water flowing in the tank, flows at a rate of 25 litres per second, how long will it take to fill the tank?

Radius of tank is R = 1.75 m

Height of tank is H = 2.6 m

​Vol of tank is V = pi.R^2.H

V = pi*(1.75)^2*2.6

V = 25.015 m^3

Since 1 m^3 = 1,000 litres, then

V = 25,105 litres

​Water inflow rate is Vi = 25 litres / second

Time taken to fill tank is: V/Vi = 25, 015 / 25 = 25,000 secs = 416.67 mins = 6 hrs 56 mins 40 secs
 

by Level 11 User (81.5k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,627 answers
2,417 comments
439,248 users