If there are a total of 43 technicians in the hospital and there are 5 fewer women than men, how many male technicians are there?
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

If m=number of male technicians, and f=number of female technicians, then f=m-5.

Also, m+f=43, so m+m-5=43, 2m=48, m=24, the number of male technicians.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,573 users