Distance is 35 Velocity is 44.73
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Kinetic energy of vehicle where m=mass and v=velocity is ½mv².

If 0.56 is µ, the coefficient of friction, the frictional force is µmg=17.92m where g=32ft/s².

The work done by friction=537.6m acting over 30 feet.

This counterbalances the KE of the vehicle so 537.6m=½mv². So v²=1075.2 and v=32.79fps=22.36mph approx. (36kph).

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,306 users