A 200 g puck revolves in a circle on a frictionless table at the end of a 50 cm long string. The puck’s angular momentum about the center of the circle is 3.00 kg*m2/s. What is the tension in the string?

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Angular momentum=I⍵=3.

I=mr²=0.2(0.5)²=0.2×0.25=0.05. So ⍵=3/0.05=60 rad/s.

The centrifugal force constraining the puck to circular motion is m⍵²r=0.2(3600)0.5=360N, which is the tension in the string. This is the same as L²/(mr³)=9/(0.2×0.5³) where L=3.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,621 answers
2,417 comments
438,054 users