How many molecules of HCl are in 4.91 L of HCl acid at 25°C if the density equals 1.096 g/mL?

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

4.91L=4910mL. The mass is 4910×1.096g=5381.36g.

Using Avogadro’s number 6.022×10²³ which relates the molecular mass to mass in grams, and using H=1 and Cl=35.5 as atomic weights, the molecular mass is 36.5 approx, so 36.5g contain 6.022×10²³ molecules.

Therefore 5381.36g contain 5381.36/36.5×6.022×10²³=887.85×10²³=8.8785×10²⁵ molecules. Round this because of approximations to 8.88×10²⁵ molecules.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Dec 2, 2013 in Other Math Topics by Tahir Aminzai | 529 views
1 answer
asked Nov 21, 2013 in Algebra 2 Answers by CountryKissin Level 1 User (200 points) | 641 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,145 users