If gasoline has a density of 0.66 g/mL, what is the mass of one gallon, reported in kilograms?

in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

2) In US 1 gallon=3785.41 mL.

In UK 1 gallon=4546.09 mL.

mass/volume=density=0.66g/mL=0.00066kg/mL. This density is also 0.66kg/L because there are 1000g in 1kg and the same number of mL in 1L.

mass=0.00066×3785.41kg=2.50kg approx in US.

mass=0.00066×4546.09kg=3.00kg approx in UK.

3) The upper layer is the liquid with density<1g/mL, that is, a and b. For c and d the upper layer is water because their densities are higher than 1g/mL.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,538 users