A house was purchased for $250,000 in the year 2005. Its value increases at a rate of 3% per year. What will the value of the home be in 2030?

 
by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Number of years, t = 2030 -2005 = 25

Principal, P =250000

rate, r = 3

Value of the home in 2030 = 250000 *(1+3/100)^25 = $523444.482414
by Level 8 User (30.1k points)
edited by

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,686 users