Find the distance travelled in metres by a car moving at 10km/h for 20minutes?
in Other Math Topics by Level 4 User (7.5k points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

speed=distance/time

distance=speed x time

speed=10 km/h

time=20 minutes=20/60 =1/3 h

distance=10 x 1/3=3.3333 km=3333.33 m

Distance travelled by the car in 20 minutes is 3333.33m
by Level 8 User (32.3k points)

Related questions

1 answer
1 answer
asked Aug 17, 2017 in order of operations by anonymous | 328 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,624 answers
2,417 comments
439,029 users