An empty cylindrical drum 1 metre long and 0.6 m. in diameter has mass 20 kg. Find the mass which must be placed in it so that it will float with half of its volume immersed in (a) salt water and (b) fresh water.
in Geometry Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

The densities of freshwater and saltwater will be designated by ρf=1000kg/m3 and ρs=1025kg/m3 respectively. Volume V of the drum=πr2h where r=radius=0.3m, h=height (length)=1m. V=0.09π m3. If M=the mass of the contents, the total mass of the filled drum=20+M kg. This is also the mass of water displaced. Volume of the water displaced depends on the density ρ of the water=mass/volume, so the volume v of water=mass/ρ m3=(20+m)/ρ. This volume has to equal V/2 so that the drum floats with half its volume submerged. Therefore V/2=(20+M)/ρ.

M=ρV/2-20=0.045πρ-20=0.1414ρ-20 kg approx.

(a) ρ=ρs=1025kg/m3: M=124.91 kg.

(b) ρ=ρf=1000kg/m3: M=121.37 kg.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,488 users