How much material will be there at beginning of 2040?
in Word Problem Answers by Level 1 User (180 points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

m=ae-kt, where m is the mass after t years, a is the initial mass when t=0 and k is the decay constant.

If 15 years is the half-life then when t=15, m=a/2, so a/2=ae-15k, e-15k=½.

-15k=-ln(2), k=ln(2)/15, so m=ae-(t/15)ln(2), which is the same as m=a×2-t/15.

When a=150mg and t=2040-2000=40, m=150×2-40/15=150×2-8/3=23.62mg.

(Quick check: If t=15 years, m would be 150/2=75mg; if t=30 years, m would be 75/2=37.5mg; if t=45 years, m would be 37.5/2=18.75mg. 40 years is between 30 and 45, and 23.62mg is between 18.75mg and 37.5mg.)

by Top Rated User (1.1m points)
When will there be 1 mg

Related questions

1 answer
asked Aug 7, 2022 in Word Problem Answers by Ellynamupala Level 1 User (180 points) | 371 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,362 users