In a stationery  stor, pencils have one price and pens have another price, Two pencils and three pens cost 78 cents. But three pencils and two pens cost 72 cents.  How much does one pencil cost?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

2 Answers

My daughter needs help solving a math prblem , and she is in fourth grade. Can you assist us?

In a stationery  stor, pencils have one price and pens have another price, Two pencils and three pens cost 78 cents. But three pencils and two pens cost 72 cents.  How much does one pencil cost?
 
Pencil = p
Pen = P
2p + 3P = 78¢ call this eq1
 
3p + 2P = 72¢ call this eq2
 
multiply eq1 by (3) & eq2 by (-2)
 
6p + 9P = 234
-6p - 4P = - 144
then add algibrically
 
9P - 4P = 234 - 144
5P = 90
 
Pen (P) = 18
 
Subtitute P = 18 in eq1

2p + 3P = 78¢ call this eq1

2p + 3(18) = 78
2p = 78 - 3(18)
2p = 24
 
Pencil (p) = 12
 
 
by Level 3 User (2.7k points)
123456789101111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111
by

Related questions

1 answer
asked May 6, 2014 in Word Problem Answers by Luckyace1978@yahoo.com | 551 views
1 answer
asked Jan 26, 2012 in Algebra 1 Answers by anonymous | 563 views
1 answer
5 answers
3 answers
asked Oct 8, 2017 in Word Problem Answers by 6gradegeek | 3.4k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,542 questions
99,806 answers
2,417 comments
523,412 users