Wivco produces Product 1 and Product 2 by processing raw material. Up to 90 lbs of raw

material may be purchased at a cost of $10/lb. One pound of raw material can be used to produce

either 1 lb of product 1 or 0.33 lb of product 2. Using a pound of raw material to produce product

1 requires 2 hours of labor or 3 hours to produce 0.33 lb of product 2. A total of 200 hours of

labor is available. At most 40 lbs of Product 2 can be sold. Product 1 sells for $13/lb and Product

2 for $40/lb.

in Trigonometry Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

Related questions

1 answer
asked Aug 4, 2012 in Algebra 2 Answers by ambermj09 Level 1 User (200 points) | 1.6k views
1 answer
3 answers
1 answer
3 answers
asked Apr 3, 2012 in Algebra 2 Answers by anonymous | 730 views
2 answers
1 answer
1 answer
1 answer
asked Mar 14, 2019 in Trigonometry Answers by Ojas Raj | 651 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,544 questions
99,732 answers
2,417 comments
482,910 users