The half-life of 234U, uranium-234, is 2.52 multiplied by 105 yr. If 98% of the uranium in the original sample is present, what length of time (to the nearest thousand years) has elapsed?

in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

m(t)=m₀e^-kt where m is the mass after t years, m₀ is the initial mass and k is a constant. When m is m₀/2 then t is the half-life=2.52×10⁵ years.

0.5=e^(-kt) where t=2.52×10⁵. So -ln(2)=-2.52×10⁵k, k=ln(2)/2.52×10⁵​=2.75×10⁻⁶.

If m=0.98m₀, 0.98=e^-2.75×10⁻⁶t, ln(0.98)=-2.75×10⁻⁶t, so t=ln(0.98)/-2.75×10⁻⁶=-0.0202/-2.75×10⁻⁶=7345 years approx.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Nov 13, 2011 in Calculus Answers by anonymous | 1.3k views
1 answer
asked Jan 12, 2013 in Word Problem Answers by Marygrace Macatangay Level 1 User (360 points) | 590 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,660 users