A company produces very unusual CD's for which the variable cost is $ 17 per CD and the fixed costs are $ 30000. They will sell the CD's for $ 63 each. Let x be the number of CD's produced.
Write the total cost C as a function of the number of CD's produced.
C =$   syntax error

Write the total revenue R as a function of the number of CD's produced.
R =$  

Write the total profit P as a function of the number of CD's produced.
P =$  

Find the number of CD's which must be produced to break even.
The number of CD's which must be produced to break even is  

in Word Problem Answers by Level 1 User (740 points)

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

C=30000+17x.

R=63x.

P=R-C=63x-30000-17x=46x-30000.

P=0 at break-even, so 46x=30000, x=30000/46=652.2 so break-even is x=653.
by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Jan 30, 2013 in Algebra 1 Answers by treena Level 1 User (740 points) | 602 views
1 answer
asked Jan 30, 2013 in Algebra 1 Answers by treena Level 1 User (740 points) | 622 views
3 answers
asked Dec 3, 2012 in Calculus Answers by anonymous | 2.6k views
1 answer
asked Feb 12, 2013 in Statistics Answers by anonymous | 585 views
1 answer
asked Mar 29, 2018 in Calculus Answers by Atsssmod | 313 views
1 answer
asked May 30, 2013 in Word Problem Answers by anonymous | 671 views
1 answer
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,961 users