Hi..please help me cost a plastic jar given the following info:

Output 15000 units

MATERIALS:

Polypropylene= r18.90/kg

usage=49.5g per jug

Pigment= r95.00/kg

usage= 10g per 5kg

Labour=120units/hr     rate=r35.00/hr 2 workers

Overheads= r7500 per month

Thanks.

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Polypropylene cost per jar=0.0495*18.9=R0.93555.

Pigment usage per kg=10/5=2g; usage per g=0.002g; usage per 49.5g jar=0.002*49.5=0.99g.

Pigment cost=0.99*95/1000=R0.09405.

Total cost of one jar (one unit)=R1.0296.

Labour per unit=60/120=0.5hr; labour rate=35/2=R17.5/hr; labour cost per jar=17.5*0.5=R8.75.

Manufacturing cost per jar=1.0296+8.75=R9.7796 (without overheads).

Cost of 15,000 units=15000*9.7796=R146,694.

Time to make 15000 units @ 2 units per hour=7,500 hours.
We don't have any figures for the number of workers (unless the hourly rate of 2 workers implies there are 2 workers). If there are two workers then they each take 7500/2=3,750 hours to make 15,000 units between them. We don't know the length of the working week, but if we assume 37.5 hours, then 15,000 units would take 100 weeks, or approximately 1 year. The overheads are R7500 a month so 12 months=R90,000 per year. Therefore the total annual cost is 146694+90000=R236,694. When this is divided by 15000 we get the cost of each jar including overheads: R15.78 approx.

 

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

3 answers
asked Dec 3, 2012 in Calculus Answers by anonymous | 2.6k views
1 answer
1 answer
asked Feb 12, 2013 in Statistics Answers by anonymous | 585 views
0 answers
asked May 14, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 1.2k views
1 answer
asked Jan 30, 2013 in Algebra 1 Answers by treena Level 1 User (740 points) | 602 views
1 answer
asked Jan 30, 2013 in Algebra 1 Answers by treena Level 1 User (740 points) | 622 views
1 answer
asked Mar 29, 2018 in Calculus Answers by Atsssmod | 314 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,145 users