This is to produce a brand costing $2.60/pound.  If a total of 140 pounds is blended, how many pounds of each were used?
in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

?????????????????????? "kosting" ????????????????????????

comepanee bi koffee in 2 tipes, 1 tipe KOST 1.08 $/pound, other tipe KOST 4.04$/pound

mix em tugether tu make blend that KOST 2.60 $/pound

if put in 1 pound av 1.08$ koffee...1*1.08 +x*4.04=(1+x)*2.6

4.04x +1.08=2.6 +2.6x

4.04x -2.6x =2.6 -1.08

1.44x=1.52

x=1.52/1.44=1.05555555555555555...pounds av 4$ koffee per pound av cheep K

sum av 2 tipes=2.0555555555 pounds

yu want 140 pounds av koffee

140/2.05555555=54.78260871  times this much

maebee kan round tu 55 batches

or 55 pounds av cheek stuf & 55*1.05555555 pounds av the good stuf
by

Related questions

1 answer
1 answer
asked Jun 22, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 495 views
1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,424 users