How many seconds does it take to get to 40°f
in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

the temp ature of a liquad starts at 72°f and drops 2° per second the liquid is not supposed to drop below 40° f let s represent the number of seconds.

How many seconds does it take to get to 40° f?

Drop per second is 2°

Let total temp drop over time be Dt = 2s°, where s is the number of seconds.

Then current temperature is starting temperature minus total temp drop. i.e.

T = Ts – Dt, or

T = 72° - 2s°,

When the temperature is 40° f, i.e. T = 40° f, then

40 = 72 – 2s

2s = 72 – 40

2s = 32

s = 16

Answer: it will take 16 secs to get to 40° f

by Level 11 User (81.5k points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,212 users