Provide  working on the answer please 

in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let the cost of the goods be C. The profit or loss (negative profit) is given by S-C where S is the sale revenue.

S=$94.50. 100(S-C)/C is the percentage profit or loss=100(94.50-C)/C=-12, or 94.50/C-1=-0.12, because it's a loss of 12%. 94.50/C=0.88 so C=94.5/0.88=$107.39. Profit=94.5-107.39=-$12.89.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,638 answers
2,417 comments
442,605 users