The diameter of a can is 8cm the height is 12cm work out how much water is in the can using method V = PI r2h. use 3 as the vaule of PI
in Algebra 1 Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Radius is 4cm so radius squared is 16, and the volume of the can is 16π*12=192π cc = approx 576cc if we use π=3. 1cc=1ml so 576cc=576ml or 0.576 litres.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked Jan 9, 2013 in Algebra 1 Answers by anonymous | 1.2k views
2 answers
asked Feb 18, 2013 in Algebra 2 Answers by anonymous | 1.6k views
1 answer
asked Aug 12, 2014 in Other Math Topics by Can you help me out? I'm in need of some | 675 views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,505 users