The mean of a sample size n = 35 is 1860. The standard deviation of the sample is 102 and the population is normally distributed. Construct a 99% confidence interval estimate of the mean of the population. I know the answer is 1813 < u < 1907, but how do I get that answer? I'm not sure how to solve it. 

in Statistics Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

First we calculate the test statistic, which we do using a t-table because we don’t know the population standard deviation. This table needs the number of degrees of freedom, n-1=34.

T=(1860-µ)/(102/√35) where µ is the population mean. Look up T for 34 dof and a 2-tail test at a confidence level of 99% (significance level 100-99=1% or 0.01). T=2.73 approx. So µ is defined by a range, T=±2.73, and µ=1860±2.73(102/√35)=1860±47, so 1813<µ<1907.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
asked May 8, 2013 in Statistics Answers by anonymous | 1.2k views
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,223 users