Five hundred people per hour ride a bus route The cost is $0.50.  If the bus increase the cost by $0.10, they will lose 50 passengers.  What should they charge to get the maximum profit?

 

in Word Problem Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

I interpret this question: for every $0.10 increase in the bus fare 50 fewer passengers per hour ride the bus.

We can build an equation which gives the revenue per hour R(n) for each increase of the fare. After n increases in the fare:

R(n)=(500-50n)(0.50+0.10n)=250+25n-5n²=

5(50+5n-n²).

We need to find the maximum value of this expression, so we complete the square:

5(50-(n²-5n+6.25-6.25))=

5(50-(n-2.5)²+6.25)=

250+31.25-(n-2.5)²=

281.25-(n-2.5)².

When n=2.5, corresponding to an increase in the fare of $0.25 to 0.50+0.25=$0.75, and a reduction in passengers per hour of 125 to 500-125=375, the revenue is maximised to $281.25. This means the revenue is 375×0.75=$281.25 and the fare cost is $0.75.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,731 users