If gasoline has a density of 0.66 g/mL, what is the mass of 19 gal in kilograms?

in Other Math Topics by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Assume US gallons rather than imperial gallons. 19 gallons=71.9228L approx.

0.66g/mL=0.66kg/L because 1kg=1000g and 1L=1000mL.

19L of gasoline has a mass of 71.9228×0.66=47.469kg approx.
by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,550 questions
99,628 answers
2,417 comments
440,513 users