1. The position of a particle along a straight line is given by s = (2.5t^3-13.5t^2+22.5t) ft, where t is in seconds. Determine the position of the particle when t = 6 s and the total distance it travels during the 6-s time interval. Hint: Plot the path to determine the total distance traveled.
in Calculus Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

s(t)=2.5t³-13.5t²+22.5t, s(6)=189 ft, making the final position (6,189).

s(0)=0, so the distance travelled in a straight line is the same as the position=189 ft. However, the actual distance travelled along the curved path has to be calculated from the arc length, x. This will create a line integral.

We can write, using Pythagoras:

dx²=dt²+ds², so (dx/dt)²=1+(ds/dt)².

ds/dt=7.5t²-27t+22.5=3(2.5t²-9t+7.5).

dx/dt=√[1+9(2.5t²-9t+7.5)²].

x=∫₀⁶√[1+9(2.5t²-9t+7.5)²]dt.

This is not easy to integrate but approximations for the definite integral are available by dividing the interval [0,6] into small segments. I think this method might be beyond the scope of this problem.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

1 answer
Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,064 users