a billboard is to have an area of 24meters squared. if the margins at the top and bottom are to be 6 cm and those on sides 4cm. what are the dimensions of the board for maximum printing area?
in Calculus Answers by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

I misread the question originally.

The maximum printing area is a square, side length x cm. If we add the margins, we have a rectangle length x+12 cm and width or height x+8 cm. So the area of the billboard is (x+12)(x+8)=24 sq m=240000 sq cm. So x^2+20x+96=240000.

x^2+20x+100-100+96=240000; (x+10)^2=240000+100-96=240004. So x+10=sqrt(240004)=489.90 cm approx and x=479.90 cm or 4.8m approx, and the dimensions of the billboard are 4.919m and 4.879m approx.

CHECK: 4.919*4.879=24 m^2.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,148 users