Two buildings on level ground are 200 feet apart. From the top edge of the shorter building, the angle of elevation to the top of the taller building is 24 degrees, and the angle of depression to the bottom of the taller building is 35 degrees. How tall is each building?

a. 100 ft, 200 ft

b. 140 ft, 229 ft

c. 150 ft, 215 ft

d. 125 ft, 225 ft
by

Your answer

Your name to display (optional):
Privacy: Your email address will only be used for sending these notifications.
Anti-spam verification:
To avoid this verification in future, please log in or register.

1 Answer

Let S be the point on the shorter building be the point from which measurements are taken.

Let T be the point on the top of the taller building and B the point at the bottom.

This gives us a triangle STB where TB is the height of the taller building. The horizontal line from S to TB is a perpendicular SM, where SMB is a right angle. Let the height of the shorter building be SP where SPB is a right triangle (SPB is the right angle). SPB, SMB and STM are all right triangles, where the angle measures are TŜM=24°, SB̂P=MŜB=35°. SM=PB=200 feet. PŜB=SB̂M=90-35=55°.

SP/PB=tanSB̂P,

shorter height MB=SP=PBtanSB̂P=200tan35=140ft approx.

TM/SM=tanTŜM,

difference in height of the buildings TM=SMtanTŜM=200tan24=89ft approx. Height of taller building=TM+MB=TM+SP=89+140=229ft.

Answer b.

by Top Rated User (1.1m points)

Related questions

Welcome to MathHomeworkAnswers.org, where students, teachers and math enthusiasts can ask and answer any math question. Get help and answers to any math problem including algebra, trigonometry, geometry, calculus, trigonometry, fractions, solving expression, simplifying expressions and more. Get answers to math questions. Help is always 100% free!
87,551 questions
99,628 answers
2,417 comments
441,391 users